V sobotu 19. 5. 2012 jsme vyjeli na tradiční farní pouť (s překvapením), tentokrát k trapistkám do kláštera Naší Paní nad Vltavou. Sešlo se nás poutníků asi dvacet pět a s naším p. farářem Pavlem Čápem a po modlitbě růžence, jsme vyjeli z Dolních Počernic menším autobusem s příjemným a veselým panem řidičem. Cesta trvala něco přes hodinu a po klikatých silničkách jsme dojeli až ke klášteru.

Klášter Naší Paní nad Vltavou je postaven v Poličanech asi 60 km jižně od Prahy, poblíž Neveklova, na krásném a tichém místě, obklopeném poli a lesy, velmi vhodném pro mnišský trapistický život. Trapistky přišly do Čech na pozvání pana kardinála Miloslava Vlka z italského kláštera Vitorchiano. Komunitu tvoří asi dvacet sester – z Čech, Itálie a Maďarska. Komunita provozuje také Dům pro hosty, kde je možné prožít chvíle v tichu, ústraní a modlitbě.

V jedenáct hodin sme slavili mši svatou a potom jsme se modlili společně se sestrami. Naobědvali jsme se z vlastních zásob v jedné z klášterních hovoren, někteří si udělali piknik venku pod širým nebem. Na třináctou hodinu bylo naplánováno setkání a rozhovor se setrou trapistkou, na který jsme se moc těšili. Sestra Klára z Itálie byla velice sympatická a dotazy se na ni jen hrnuly. Sestřička poctivě odpovídala na naše otázky, které se týkaly oblečení, jídla, půstu, možnosti opustit klášter, pracovního nasazení, modliteb, poslušnosti, odpočinku a mnoho dalšího. Všechno nám ani nestihla zodpovědět, protože se s námi musela rozloučit a pospíchala na pravidelné modlitby. V krámku, ve kterém sestry prodávají některé své výrobky například sušenky, medy, marmelády, přírodní mýdla, obrázky, přírodní parfémy, růžence, jsme nakoupili dárky a upomínky a ještě vnímali atmosféru tohoto krásného a klidného místa.

A slibované překvapení? Několik kilometrů od Poličan ve vesničce Nalžovické Podhájí jsme navštívili chatu maminky p. Dany Moudré, která nás všechny poutníky pozvala na výbornou kávu. Obdivovali jsme tento skrytý koutek nádherné přírody, pili kávu a bylo nám moc hezky.

Cestou autobusem zpět jsme se modlili, povídali, odpočívali a radovali se ze společně prožitého dne plného slunce a nových zážitků.

Už se těším na další pouť.

Jana Čiháková

Spojte se s námi
Přehrajte si nedělní mši
youtube farnosti